Şirince

Şirince'ye Neden gidilir?
İtiraf edeyim, Şirince 35 yıl önce keşfettiğim masal köy değil artık. Her gelenin aşık olduğu mütevazı, güler yüzlü Ege köyü gitti. Konumundan, mimari ilginçliğinden, İzmir ve havaalanına yakınlığı nedeniyle hem yerli, hem yabancı meraklılar geliyor. Hafta sonlarında çok fazla günübirlikçiler akın ediyor. Oysa sonbahar kış ayları sakin ve halen huzurlu.

Yine de Şirince'ye gelmeye değer mi? Değer!
1- Nişanyan Evleri çarşı pazardan uzak, köyün hâlâ çok sakin ve güzel kalan en tepe noktasında.
2- Şirince'nin UZAKTAN görüntüsü hâlâ büyüleyici. Doğa, dağlar, bu dünyadan uzak bir aleme ait.
3- köyün dışına doğru yürüyüşe çıkarsanız inanılmaz güzellikte yerlere geliyorsunuz.
4- Hala diskotek filan yok, geceleri sakin.
5- Şirince'de sivrisinek yok. Hiç yok. Yaz geceleri açık havada ferah ferah uyunuyor.
6- İstanbul'la Bodrum arasında bundan güzel bir yer yok. Belki bir iki tane var da, onlarda da konaklama imkânı yok.

Nasıl gidilir?
İstanbul'dan Bandırma feribotunu alıp arabayla devam etseniz, beş saatte Şirince'desiniz. Uçakla daha da kolay. Evden otele, net üç saatte geliniyor. Bilemedin dört.

Ne Görülür?
Yüksek tepelerde yamaca dayalı kireç badanalı güzel evler, sokaklar, Rumlardan kalma kiliseler. Doğa. Yaz geceleri dere boyunda öten bülbüller. Bahçelerdeki eski, metruk bağ evleri. Uzaktan köyün masal alemine yakışır manzarası. Cingöz köy çocukları. Kayserdağı Matematik Köyü.

Nüfus
600. Yazın herhalde 650, tam bilen yok. Bayram ve tatil günleri 5000. Bayramlarda gelinmez, akıl işi değil.

Rakım
Köy merkezi 350, Nişanyan Evleri 400 metre. Yükseklikten ötürü, yazın en berbat günlerinde, gündüzleri sıcak olsa da geceler serinimsi. Hava hafif, sahil beldelerindeki o vıcık vıcık gece sıcağı yok. Kışın tek tük kar da yağar, Selçuk'tan kar görmeye çocukları getirirler.

Tarih
Şirince eski bir Rum köyü. Kendine özgü karakterini buna borçlu. Rumların hepsi 1923'te evlerinden ve yurtlarından kovulmuş. Onların yerine, evlerinden ve yurtlarından kovulan gariban Türkler iskân edilmiş. Kırk elli yıl çok eziyet çekmişler. Sonra şeftali sayesinde biraz bellerini doğrultmuşlar. Son on yılda turizm sayesinde görece refaha kavuştular.